9 Μαΐου – Ημέρα της Ευρώπης

9 Μαΐου – Ημέρα της Ευρώπης

europe_day1997_en-111

Η Ημέρα της Ευρώπης (9 Μαΐου) δίνει την ευκαιρία να γιορτάσουμε την ειρήνη και την ενότητα στην Ευρώπη. Η ημερομηνία αυτή σηματοδοτεί την επέτειο της ιστορικής ‘δήλωσης Σούμαν’. Σε ομιλία του στο Παρίσι το 1950, ο Γάλλος υπουργός Εξωτερικών Ρομπέρ Σουμάν πρότεινε μια νέα μορφή πολιτικής συνεργασίας στην Ευρώπη, η οποία θα απέτρεπε κάθε ενδεχόμενο πολέμου μεταξύ των ευρωπαϊκών λαών.

Όραμά του ήταν η δημιουργία ενός υπερεθνικού ευρωπαϊκού οργάνου που θα διαχειριζόταν κεντρικά την παραγωγή άνθρακα και χάλυβα. Η Συνθήκη για την ίδρυση του οργάνου αυτού υπεγράφη έναν μόλις χρόνο μετά. Η πρόταση του Σούμαν θεωρείται η απαρχή της σημερινής Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η ΕΕ κι εμείς

Φέτος η δασκάλα της Δ’  τάξης του σχολείου μας, κ. Κατερίνα Γέραλη, συμμετείχε στο εκπαιδευτικό  επιμορφωτικό πρόγραμμα “Teachers for Europe”. Στο πλαίσιο του προγράμματος δούλεψε με τους μαθητές της Δ’ , Ε΄ και ΣΤ’ τάξης.

Σκοπός της εργασίας ήταν να έρθουν σε επαφή οι μαθητές την έννοια της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τον τρόπο λειτουργίας της. t4e-logo-navymediumΕπίσης, να γνωρίσουν τα κράτη –  μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να διαπιστώσουν ομοιότητες και διαφορές ανάμεσα σε διαφορετικούς το πολιτισμούς. Να αντιληφθούν την ουσία του μηνύματος της ΕΕ : «Ενωμένοι στην πολυμορφία». Να κατανοήσουν τον απίστευτο πλούτο που κρύβει μέσα της η ευρωπαϊκή οικογένεια και ότι, τυχόν διαφορές που εντοπίζονται ανάμεσα στους λαούς της Ευρώπης δεν υπάρχουν για να μας διχάζουν και να μας κρατούν μακριά, αλλά για να μας κάνουν σοφότερους, ολοκληρωμένους και πιο δεκτικούς προς τους άλλους.

Μέσα από τη συμμετοχή τους στη δράση, έγινε προσπάθεια να προσεγγίσουν την έννοια του ευρωπαίου πολίτη  και της ευρωπαϊκής ταυτότητας κατανοώντας από τη μια ότι η ιθαγένεια της Ένωσης συμπληρώνει μόνο και δεν αντικαθιστά την εθνική ιθαγένεια, και συνειδητοποιώντας από την άλλη τα δικαιώματα και τα πολλαπλά οφέλη που ακολουθούν την ιδιότητα του Ευρωπαίου πολίτη.  Επίσης, να αντιληφθούν την αναγκαιότητα ενεργού συμμετοχής των πολιτών στην ΕΕ.

Οι μαθητές της Δ’  τάξης επισκέφτηκαν το 1ο Ενιαίο Λύκειο Περάματος και ενημέρωσαν τους μαθητές για την Ευρωπαϊκή Ένωση και τις Ευρωεκλογές. Σήμερα, με αφορμή τα γενέθλια της Ευρώπης, οργανώσαμε μια μικρή “γιορτή” στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας για να παρουσίασουμε τα αποτελέσματα της δράσης στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου.

Φωτογραφίες από τη δράση και τη σημερινή εκδήλωση:

Το βίντεο της δράσης “Στην Ευρωπαϊκή Ένωση ζω, μαθαίνω – συμμετέχω – ενεργώ!”

Χρήσιμες συνδέσεις:

Επίσημη ιστοσελίδα της ΕΕ

Teachers4Europe

Η γωνιά του παιδιού

Η αρπαγή της Ευρώπης (διαδικτυακό παιχνίδι γνώσεων)