Teachers 4 Europe 2014 -2015

Posted в Δράσεις, Νέα

Teachers 4 Europe 2014 -2015

t4e-logo-navymedium

Το σχολείο μας για Δεύτερη χρονιά συμμετέχει στη δράση “Teachers 4 Europe”, που διοργανώνει η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής επιτροπής στην Ελλάδα.Έτσι, φέτος η Teacher4Europe κ. Κατερίνα Γέραλη  και η υποψήφια Teachers 4 Europe κ. Ειρήνη Τσαγγαρινού έκαναν με τις τάξεις τους (Δ και ΣΤ αντίστοιχα) ένα ταξίδι γνωριμίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Φέτος, συμμετείχαν για πρώτη φορά στη δράση και άλλα δύο σχολεία της πόλης.Η ΣΤ τάξη του 4ου Δημ. Σχολ. Περάματος με τη Διευθύντριά τους κ. Βασιλεία Δηλαβέρη και η Β τάξη του 2ου Δημ.Σχολ. Περάματος με τη δασκάλα τους κ. Αργυρώ Μάνθου.

Την Παρασκευή, 08/05/2015, με αφορμή την Ημέρα της Ευρώπης, συναντήθηκαν οι μαθητές των 4 τάξεων στο Κλειστό Γήπεδο Μπάσκετ στην Πρόνοια. Οι μαθητές συμμετείχαν σε ομαδικές δραστηριότητες και παιχνίδια με θέμα την ΕΕ, που είχαν σχεδιάσει οι συμμαθητές τους.

Ήταν μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα συνάντηση, όπου αναδείχτηκε το πνεύμα άμιλλας και συνεργασίας ανάμεσα στα σχολεία της πόλης.

team photo T4E

Αναμνηστική φωτογραφία από τη συνάντηση

Επίσης διοργανώνουμε μία κοινή δράση για την Παρασκευή 22/05/2015 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημαρχείου Περάματος. Σκοπός της δράσης αυτής είναι η παρουσίαση των πεπραγμένων του προγράμματος και η διάχυση της δράσης “Teachers 4 Europe” στους γονείς των μαθητών, τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς και την τοπική κοινωνία.

Η πρόσκληση της εκδήλωσης

inv_T4E