Τα Χριστούγεννα της καρδιάς μας

Τα Χριστούγεννα της καρδιάς μας

22814451_1128785830585499_359933351744373531_n

Κατά το σχολικό έτος 2017-2018, η Α’ τάξη του σχολείου μας θα συμμετέχει σε ένα πρόγραμμα etwinning. Το eTwinning είναι μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τα σχολεία στην Ευρώπη να αναπτύξουν συνεργασίες.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα αφορά ένα πρόγραμμα κοινωνικού- συναισθηματικού χαρακτήρα μέσα από το οποίο οι μαθητές των σχολείων  θα επικοινωνήσουν με μαθητές άλλων σχολείων της Ελλάδας καθώς θα ασχολούνται με το ίδιο θέμα. Το πρόγραμμα αφορά τα Χριστούγεννα και τις αξίες ζωής που πρεσβεύουν, χαρά, αγάπη, επικοινωνία, προσφορά στον συνάνθρωπο και  την καλλιέργειά τους μέσα από δραστηριότητες που προάγουν αυτές τις αξίες. Επιδιώκεται τα παιδιά να επικοινωνούν, να αλληλεπιδρούν και να συνεργάζονται μέσα από δραστηριότητες ελεύθερης έκφρασης και δημιουργικότητας με τη βοήθεια των Τ.Π.Ε. αλλά και χωρίς.

ΣΤΟΧΟΙ

• Να εκφράζουν ιδέες και συναισθήματα  Να επικοινωνούν και να συνεργάζονται από κοινού
    • Να καλλιεργήσουν κοινωνικές αξίες
    • Να αναπτύξουν κοινωνικές και συνεργατικές ικανότητες μέσα από την αξιοποίηση των Τ.Π.Ε. καθώς και με τη βοήθεια άλλων μέσων επικοινωνίας π.χ. ταχυδρομείο.
    • Να ενθαρρυνθούν στη γνωριμία εθίμων και συνηθειών σχετικά με τα Χριστούγεννα των συνεργαζόμενων σχολείων της Ελλάδας.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Οι δράσεις που αναμένεται να υλοποιηθούν κατά τη διάρκεια του τετράμηνου αυτού έργου είναι:
1ος μήνας
Γνωριμία των παιδιών και των εκπαιδευτικών μέσω skype, email, chat, και τηλεδιασκέψεων. Ανάρτηση σχετικών φωτογραφιών των συνεργαζόμενων σχολείων, των περιοχών της Ελλάδας στο twinspace.
2ος μήνας
Έναρξη χριστουγεννιάτικων δράσεων και δραστηριοτήτων π.χ γνωριμία με τα ήθη και έθιμα των περιοχών της Ελλάδας, ανταλλαγή καρτών μεταξύ των συνεργαζόμενων σχοκείων και άλλες εικαστικές δημιουργίες. Δημιουργία συνεργατικής χριστουγεννιάτικης ιστορίας.
3ος μήνας
Συνεργατική ζωγραφική με χριστουγεννιάτικο θέμα, χριστουγεννιάτικες συνταγές και ανταλλαγή τους μέσω email.
Μέσω του ταχυδρομείου ο σάκος του Αη Βασίλη ταξιδεύει στα συνεργαζόμενα σχολεία και γεμίζει με τις ευχές όλων των σχολείων.
Γνωρίζουμε τα κάλαντα της περιοχής μας στα συνεργαζόμενα σχολεία με τη βοήθεια video.
4ος μήνας
Αξιολόγηση προγράμματος

ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Στολισμός δέντρου σε κάθε τάξη με κάρτες και στολίδια από τα συνεργαζόμενα σχολεία .
Δημιουργία ebook .

Φωτογραφικό υλικό από τη γνωριμία των σχολείων.

γνωριμία σχολείων γνωριμίαNew Phototastic Collage-1υ22446749_1990997197837349_1890915758_n